Suzuki PV pultit


Suzuki PV kokoamisessa usein joudutaan uusimaan pultteja ja ruuveja sekä muttereita ja aluslevyjä. Seuraavassa on yleisesti vaihdettuja osia linkattuina räjäytyskuviin ja niissä oleviin tunnisteisiin. Listassa on puutteita ja sitä täydennellään pikkuhiljaa. Ehdotuksia ja tietoja (lähdetieto mainittava) saa lähettää osoitteeseen tasu_(at)hotmail.com.

Näiden osien koneoppiin kannattaa tutustua, ks. sivu ”Mopoilijan koneoppia – pultit ja mutterit ja aluslevyt” sekä pulttien merkinnät ja ohjeelliset kiristysmomentit. Lisäksi on tärkeää selvitää ajoneuvon vuosimalli ja sitä vastaava räjäytyskuva ja varaosa.

Disclaimer: Tiedot on kerätty lukuisista lähteistä. Lähteiden tai tämän sivuston mahdollista virheistä tai puutteista ei oteta vastuuta. Asiallisia, tarkkaan speksattuja korjauspyyntöjä perusteluineen (lähdetieto) saa lähettää osoitteeseen tasu_(at)hotmail.com

Lähteet: räjäytyskuvat, varaosaluettelot ja manuaalit

Kohde Tyyppi Lisäkuvaus Räjäytyskuva Räjäytyskuvan tunniste
Sylinterin pinnapultti M6x114, M6x117 Sylinteri, kansi 7
Sylinterin pinnapultti M6x32 Sylinteri, kansi 8
Laippamutteri M6 Sylinteri, kansi 3,9
Läppäyksikön pultti M6x16 Sylinteri, kansi 16
Lohkojen holkki 11×18 Keskilohkot 2
Lohkoruuvi M6x45 Keskilohkot 3
Lohkoruuvi M6x34 Ristikanta, pieni pallokanta Keskilohkot 4
Lohkoruuvi M6x25 Ristikanta, pieni pallokanta Keskilohkot 5
Lohkopultti M8x110 Kauluspultti Keskilohkot 6
Lohkopultti M8x100 Kauluspultti Keskilohkot 7
Lohkopultti M8x75 Kauluspultti Keskilohkot 8
Lohkomutteri M8 14mm lukkomutteri Keskilohkot 8
Moottorin sivukotelon holkki 9×12 Moottorin sivukotelot 3
Sivukotelon ruuvi M6x25 Ristikanta, pieni pallokanta Moottorin sivukotelot 4
Sivukotelon ruuvi M6x30 Ristikanta, pieni pallokanta Moottorin sivukotelot 5
Sivukotelon ruuvi M6x34 Ristikanta, pieni pallokanta Moottorin sivukotelot 6
Sivukotelon ruuvi M6x40 Ristikanta, iso pallokanta Moottorin sivukotelot 7
Sivukotelon ruuvi M6x25 Ristikanta, pieni pallokanta Moottorin sivukotelot 13
Pakoputken laipan pultti M6x20 Kuusiokanta Pakoputki 2
Pakoputken laipan aluslevy 6mm Jousialuslevy Pakoputki
Pakoputken äänenvaimentajan pultti M8x25 11mm Pakoputki 7
Pakoputken lämpösuojan ruuvi M6x8 Ristikanta, pieni pallokanta Pakoputki 11
Käynnistyspolkimen pultti VZR1800/K6 Käynnistyspoljin 12
Etulokasuojan pultti M6x12 Kuoppa Lokasuojat 2
Takalokasuojan pultti M6x12 Kuoppa Lokasuojat 2
Takalokasuojan pultti VZR1800/K6 Lokasuojat 7
Kuraläpän pultti VZR1800/K6 Lokasuojat 9
Polttoainehanan ruuvi M5x20 Ristikanta, pallokanta Polttoainehana 8
Sivuposken ruuvi 6×55 Ristikanta, pallokanta Runko 4
Etuhaarukan yläpultti M10x58 Kierre 20mm, kauluspultti Etuhaarukka 20
Kytkimen pultti M5x16 Kytkin 14
Ohjaintangon ruuvi M8x1.25×35 Kuusiokanta Ohjaintanko 5
Etupyörän vanteen pultti JB420W Etupyörä 34
Etupyörän navan pultti M8x25 11mm avain Etupyörä 35
Takapyörän vanteen pultti xxxx Takapyörä 37
Takapyörän navan pultti M8x25 11mm avain Takapyörä 38
Seisontatuen pultti M10x26 14mm avain Jalkatapit 3
Jalkatappien pultti JB420W Jalkatapit 25
Ketjusuojan ruuvi M6x8 Ristikanta, pieni pallokanta Takakiikku 9
Ketjusuojan ruuvi M6X12 Ristikanta, pieni pallokanta Takakiikku 11
Takaiskunvaimentajan mutteri M10 Pallomutteri, kromi Takakiikku 15
Etulyhdyn ruuvi M8x20 Etulyhty 13
Nopeusmittarin asennuslevyn ruuvi M5x10 Ristikanta, leveä kanta Nopeusmittari 10
Mainokset

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out / Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out / Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out / Muuta )

Google+ photo

Olet kommentoimassa Google+ -tilin nimissä. Log Out / Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s